„Ať už se to rozhodne“

Restituce církvím jsou podle koalice správný krok. Podle ČSSD je to špatně. A podle starostů? Konečně něco

STŘEDNÍ ČECHY Zákon o církevních restitucích ještě parlamentem neprošel, ale některé obce už skoro slaví: starostové doufají, že budou moci stavět a plánovat bez brzdy v podobě administrativně zamrzlých pozemků. V obci totiž mají nemovitosti, o kterých stát vlastně neví, čí jsou.


„Pokud restituce projdou, vyřešíme konečně majetkové vztahy. Mělo se to ale udělat hned, ne více než dvacet let po sametové revoluci,“ říká starosta Týnce nad Labem v okrese Kolín Dušan Žmolil.
V Týnci přetrvává po celou polistopadovou historii situace na českém venkově typická: vedle pozemků, na kterých se staví, jsou ty, se kterými nelze nijak nakládat. V Týnci teď kvůli tomu slepě končí cesta od nové výstavby.


Starostka Jinočan v okrese Praha západ Miluše Čančíková podotýká, že restituce konečně uvolní samosprávě ruce. „Celá východní část katastru těsně přiléhající k pražskému okruhu je historický majetek církví. V územním plánu naší obce je v těch místech několik veřejně prospěšných staveb, například stavba komunikace nebo stavba rybníku,“ říká Čančíková. Dostanou-li pozemky svého majitele, budou je moci obce koupit nebo směnit. A budou také moci stavět v jejich sousedství, protože i k tomu potřebují souhlas vlastníka.


„Je jedno, jak to dopadne, ať tak nebo tak. Ale je potřeba to vypořádat, aby obce mohly s majetkem nějakým způsobem disponovat,“ říká starosta Bohdanče na Kutnohorsku Jaromír Juna.
Lesy a pole u Starého Knína na Příbramsku od sedmnáctého století až do roku 1948 vlastnil katolický řád Křižovníků s červenou hvězdou. Část majetku dostal řád po revoluci zpět, ale většina z něj patří stále k tomu zablokovanému.


„Jestli se má o pole a lesy starat stát, nebo křižovníci, to neznamená pro obec žádnou výhodu nebo nevýhodu. Ale ať už se to konečně rozhodne,“ říká starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.
Vládní návrh církevních restitucí prošel minulý týden prvním čtením v parlamentu. Opozice jej bouřlivě odmítá. Podle ČSSD by stát neměl sporný majetek vracet, ale měl by jej svěřit fondu a z jeho výnosů přispívat církvím.


Souhlasíte s plánem vyrovnání státu a církví? Prospěje to obcím, městům? Pište na martin.filip@mfdnes.cz

***

PRO A PROTI

Poslanci k restitucím Helena Langšádlová (TOP 09) Narovnání s církvemi není vyplacení miliard korun za jakýsi „abstraktní“ majetek. Lidé netuší, že právě jejich obec je kvůli dosud neřešeným otázkám omezena v rozvoji.

Jan Hamáček (ČSSD) Řešení, které vláda zvolila, je pro nás nepřijatelné. Republika přijde o miliardy. Máme pocit, že si církev nárokuje víc peněz, než na jaké měla právo, a víc v porovnání s jinými restituenty.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy

http://archiv.newton.cz/mf/2012/02/16/0f6bb6da9c94aba44a2f16ad80d104c1.asp

Mladá fronta DNES | 16.2.2012 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 2 | Autor: Martin Filip