Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku

Barbora TACHECÍ, moderátorka


3.9.2014    ČRo Plus    str. 01    17:10 Den podle…
           

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku. Řekl premiér Sobotka, který dnes dostal mandát od vlády na toto téma jednat. "Obrana Pobaltí je stejně důležitá jako obrana Londýna." Prohlásil americký prezident Barack Obama při dnešní návštěvě estonského Talinu. Kyjev i Moskva oznámily, že oba prezidenti se při telefonátu shodli na způsobu, jak klidu zbraní dosáhnout. Nikoli tedy na trvalém příměří na východě Ukrajiny, jak oznámila Porošenkova kancelář. V pátek proběhne kongres ODS. Má šanci přinést zásadní změny? Zeptáme se šéfa pražské ODS Filipa Humplíka. Projevy sexuálního násilí v Indii neklesají ani o nástupu nového premiéra a zpřísnění zákonů. Národní knihovna digitalizuje své sbírky s Googlem a dnes večer bude mít v pražské Lucerně premiéru celovečerní dokument s názvem Století Miroslava Zikmunda. Hezký večer s Českým rozhlasem Plus přeje Barbora Tachecí.

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití. Cílem je ochránit strojírenský export. Řekl to dnes premiéra Bohuslav Sobotka, kterému dnes vláda dala mandát k dalšímu jednání o sankcích. Umožňuje mu, aby se vůči některým navrhovaným opatřením vymezil. Vládního hlasování se zdržela dvojice lidoveckých členů vlády Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese. Premiér Sobotka nevnímá hospodářské sankce jako jedinou cestu k míru.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Myslet si, že budeme jenom tlačit Rusko hospodářsky ke zdi a Rusko zareaguje tím, že přestane realizovat své cíle, které má na Ukrajině, bez diplomatického jednání není možné. Je potřeba najít politické řešení. Já si myslím, že tím politickým řešením může být Porošenkův mírový plán. V každém případě v tom procesu musí být Rusko jednoznačně integrováno a zahrnuto.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Řekl Bohuslav Sobotka. Na lince je teď náš první host Zuzana Roithová, místopředsedkyně KDU-ČSL. Dobrý podvečer, paní místopředsedkyně.

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Dobrý den.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Jak jste spokojená s tím resumé, že totiž Česko bude uplatňovat připomínky k návrhu unijnímu, zpřísnění sankcí zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Tak, já samozřejmě nevím přesně, jaký materiál dneska projednávala vláda. Ale obávám se, že vláda má jenom obecný materiál, to je ten, který jsem měla možnost číst i včera. A že teprve vlastně vyplývá z toho, že teprve komise připraví detailní přílohy, které budou řešit třeba i ty možné otazníky nad takzvaným zbožím dvojího užití. Ale samozřejmě ty sankce se týkají jak omezení na kapitálových trzích, tak se týkají zbrojního embarga, tak se také samozřejmě týkají citlivých technologií. A tady toho zboží dvojího užití. Jinak si myslím, že jediné silné, účinné a samozřejmě velice důsledně uplatňované sankce jsou vlastně naším jediným nevolnickým nástrojem,
protože samozřejmě v našem osobním zájmu je přimět prezidenta Putina, aby jednal o ukončení té agrese na východě Ukrajiny.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak. A rozumím, paní místopředsedkyně, tomu dobře tak, že vy byste tedy byla pro plné využití těchto možností, na rozdíl třeba od sociálních demokratů? Rozumím tomu dobře?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Asi tomu rozumíte správně, i když já přesně nevím, kam vlastně sociální demokraté míří. Protože nevím, jaké připomínky bude mít vláda, co bude prezentovat pan premiér.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak pokud já tomu dobře rozumím a podle pramenů, které jsem četla, tak jde zejména o možnost vyvážet do Ruska obráběcí stroje, která by byla pochopitelně danými sankcemi Evropské unie dotčena a zúžena. O to jde především.

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Já si nejsem jista, že by měly být zakázány obráběcí stroje. To je možná určitý výklad, anebo spíš nejednoznačnost toho původního materiálu, který přišel z Evropské komise.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Já to, já to zkusím jinak, paní místopředsedkyně. V okamžiku, kdy by navržené sankce spočívaly v tom, že naše země už nebude v tuto chvíli moci, nebo jen velmi omezeně vyvážet do Ruska obráběcí stroje či jiné stroje, vadilo by vám to nebo ne?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Mně by mnohem víc vadilo, než to, že nemůžeme vyvážet stroje, kdyby ta agrese na východě Ukrajiny pokračovala. A já musím říct, že já sdílím i obavy našich sousedů, především Poláků a dalších, že se ten

konflikt samozřejmě může rozšířit i na, a ohrožovat vlastně bezpečnost Evropy. A navíc teda musím říct, že máme své zkušenosti z historie už vlastně naší, nedávné historie.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak. Jaký je váš komentář k tomu, v této souvislosti, co jste řekla, že Daniel Herman, Pavel Bělobrádek za vaši stranu nebyli úspěšní ve svém návrhu do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Tomu svým způsobem nerozumím, protože jsem postřehla také, že i pan ministr Stropnický už byl asi lépe informován a sám trochu změnil svůj postoj. Myslím, že byl informován tedy svými kolegy z NATO a že byl, že má už určité jaksi důkazy o tom, že tam samozřejmě k té agresi dochází. Že tam je velké množství ruských vojáků a ruské technologie.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak. A rozumím tomu. Ale nevadí vám přece jen trochu mít za koaliční partnery ve vládě strany, které odmítají, protože tak se to dá interpretovat, odmítají odsoudit ruskou agresi?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Mně to vadí. Já si myslím, že dojde k nějakému jaksi rozumnému postoji. Nevěřím tomu, že by jaksi česká vláda se nějakým způsobem postavila proti návrhům sankcí, které budou projednávány a budou projednávány společně i za naší účasti tento týden v Bruselu. A jinak musím říct, že ta váhavost pana premiéra je velmi nemilá. Nejednoznačnost vicepremiéra Babiše rovněž. A po pravdě vzato jediný, jedinou omluvou může být, že prostě tito pánové mají velký strach o to, jak dopadnou volby za měsíc. A prostě že více myslí tedy na své osobní lokální domácí problémy než na ty globální problémy, které jsou ale také naše.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak, poslední dotaz, paní místopředsedkyně. Máte dnešní čerstvé informace od vaše šéfa pana Bělobrádka, od Daniela Hermana, proč se nakonec toho hlasování zdrželi? Co bylo tou poslední kapkou, víte to?

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Ne, to nevím. Myslím si, že ta vláda asi pravděpodobně ještě stále zasedá. Nebo nemám ty informace. Ale mám je od vás. A musím říct, že pokud se jim nepodařilo tuto větu do toho prohlášení dostat, tak chápu, proč se zdrželi. Já bych se asi také zdržela.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak. Tak, Zuzana Roithová, místopředsedkyně KDU-ČSL byla naším prvním hostem. Paní místopředsedkyně, díky za váš čas, hezký podvečer.

Zuzana ROITHOVÁ, místopředsedkyně strany /KDU-ČSL/
Děkuji, na shledanou.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Na druhé lince Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09. Paní Langšádlová, já myslím ...

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
Dobrý den.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Dobrý večer, že jste mohla být s tím, co říkala Zuzana Roithová docela spokojená. Nebo vám na tom něco vadilo?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
Ano, já s tím pohledem, který vyjádřila paní místopředsedkyně Roithová souhlasím, souzním. A musím říct, že pro mě skutečnost, že česká vláda odmítla odsoudit ruskou agresi, byť i jenom verbálně, je něco naprosto nepochopitelného. Protože já jsem přesvědčena, že právě takovými postoji ohrožují naši budoucnost a naši suverenitu.