Cesta ke snížení byrokracie

Současná vláda slíbila podporovat podnikání.

 

Mnozí podnikatelé skočili dnešnímu ministru financí na jeho sliby, je přece také podnikatelem. Bohužel, ukazuje se, že vláda levice a velkého kapitálu zvyšuje nejen odvodovou zátěž, ale také množství byrokracie. Podnikatelům by pomohlo zavedení jednoho kontrolního i inkasního místa.

Vládní kabinet s účastí TOP 09 prosadil důležité změny – vznik jednoho inkasního místa (JIM) a snížení zdanění práce. To vše bylo účinné k 1. lednu roku 2015, současná vláda však tyto změny zrušila. Výsledkem je, že se živnostníkům zvýšila odvodová zátěž a zvýšilo se také zdanění práce jejich zaměstnanců, což ke snížení nezaměstnanosti rozhodně nepřispěje. Navíc si nemohou vyřídit odvodovou agendu na jednom úřadu, nesnížil se počet formulářů, podání i plateb, jak bylo naplánováno. Vláda tak připravuje podnikatele omiliardy korun ročně, které vydají na administrativních nákladech a které by jim JIM snížil.

Podnikatelé jsou kromě toho zatíženi množstvím kontrol. Dnes podnikatele kontroluje dokonce 27 nejrůznějších státních institucí, což opět přidává papírování a ubírá drahocenného času.

Pomohlo by sjednocení kontrol na jednom místě – vzniklo by jedno kontrolní místo. Podnikatelé a zaměstnavatelé by komunikovali jen s jednou institucí a ušetřil by i stát.

Menší podnikatele považuji i za pilíř demokracie. Jsou to lidé existenčně spjatí se svým podnikáním, zvyklí rozhodovat se samostatně a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Je nezbytné, aby stát zajistil fungující a stabilní právní systém. Právě to je trnem v oku současné vládě, která je považuje za parazity a snaží se jim každým krokem ztěžovat jejich činnost.


3.3.2015    Lidové noviny    str. 11    Názory
O autorovi| HELENA LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně a místopředsedkyně TOP 09