Do Kostelce se sjeli keramici, diváků dorazilo na tisíce

Kostelec n. Č. l. – Poslední květnovou sobotu je Kostelec nad Černými lesy již téměř čtvrt století cílem tvůrců keramiky i zájemců o její nákup.

Keramický den probíhá právě v Kostelci jako následek dlouholeté tradice hrnčířského řemesla, jeho rychlý rozvoj podpořila bohatá naleziště hrnčířských hlín v širokém okolí. Zahájení se jak každý rok ujal starosta města, tentokrát společně se poslankyní PČR Helenou Langšádlovou, na rozdíl od jiných ročníků se po jejich slovech rozeznělo několik desítek keramických zvonků. Dvě stě čtyřicet keramiků a hodně přes deset tisíc návštěvníků od rána zaplnilo náměstí, odpoledne se již jen těžko dalo celým projít.


Nebylo ho ale nezbytné vůbec opouštět, k mání byl bohatý sortiment klasického občerstvení, kultury chtiví měli na vybranou mezi širokou nabídku doplňkových programů nabízených místními zájmovými organizacemi, na pódiu vystoupily i hudební skupiny Zrcadla, nebo České srdce. 

Do Kostelce se sjely davy keramiků, diváků dorazilo přes deset tisíc
Kostelec n. Č. l. – „Jezdíme do Kostelce s celou rodinou dobrých deset roků. Nabídka je tady opravdu fantastická. Občas se sice stavujeme i v Berouně, ale trh a vlastně i celé prostředí i atmosféra jsou v Kostelci takové jakoby komornější, nebo rodinnější. Letos nás mile překvapil i nový dětský koutek s krásným hřištěm na zahradě terapeutického centra Modré dveře. Bylo příjemné tam na chvíli odložit vnoučata a v milém prostředí si oddechnout u kávy,“ svěřuje se Josef Malý ze Sezimova Ústí.


Více než při jiných ročních byly letos zastoupeny chráněné a terapeutické dílny.
Svou zahradu jim nabídlo právě občanské sdružení Modré dveře, příchozí neviděli pouze keramiku, ale měli také možnost získat nahřívací polštářky, spékané vitráže, textil nebo batikované výrobky, labužníci ocenili širokou nabídku domácích džemů a šťáv.


Setkání všech kdo se o jedno z nejstarších řemesel zajímají se výrazně liší od jiných a jinde pořádaných řemeslných trhů.


V Kostelci nemá naději prodávat nikdo jiný než tvůrci skutečné keramiky nebo něčeho těsně s ní souvisejícího. Co již vůbec nenajdete, jsou stánky s nabídkou vietnamských obchodníků.
Snad proto jsou velice vyhledávané a co do rozsahu druhé, hned po těch pořádaných v Berouně, největší.

***

Keramický den se prý mimořádně povedl

„Letos se keramický den mimořádně povedl. Na adresu pořadatelů jsem od dalších kolegů slyšel snad jedinou výtku. Všechny nás mrzí, že akce je pouze na jeden den. Mnozí sem jezdíme skoro z druhého konce republiky a pochopitelně bychom přivítali možnost nabízet své výrobky delší dobu. Myslím si konečně,žeby na tom nebyl škodný ani Kostelec, vybral by více peněz za místa na stánky. Takové množství keramiků by přece někde muselo přenocovat, najíst se a místní podnikatelé by byli také spokojení,“ uvažuje Marek Hofhanzl z Klikova u Třeboně.
Dodává ale, že i tak se již nyní těší na poslední květnovou sobotu příštího roku. (pap)

Foto popis| Návštěvníci keramických trhů si skutečně měli z čeho vybírat.
Foto autor| Foto: Pavel Pávek
Region| Střední Čechy

 

Kolínský deník | 30.5.2012 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1