Jedno kontrolní místo pomůže podnikatelům, Babišovy pokladny nikoliv


Dnes podnikatele v Česku kontroluje neuvěřitelných 27 institucí. Poslanci TOP 09 dnes předložili do sněmovny návrh zákona, který znamená zavedení Jednoho kontrolního místa.

 

 


Návrh výrazně pomůže, zjednoduší a zlevní komunikaci mezi státem a podnikateli. Tento zákon předpokládá, že nově je bude stát kontrolovat z jediného místa.

„Je pro nás nepřijatelný stav, kdy premiér chce zvýšit odvody živnostníků a ministr Babiš chystá registrační pokladny, u kterých není jasné, pro koho budou platit ani kdy se spustí. Náš zákon zjednoduší komunikaci mezi státem a podnikateli,“ říká místopředsedkyně TOP 09 a autorka zákona Helena Langšádlová.

Výrazně protibyrokratický návrh přináší jednoduché řešení a jasná pravidla. „Nechceme ty, kteří vytvářejí pracovní místa, zatěžovat zbytečnou byrokracií,“ dodala Langšádlová. Zásadní navržená změna je jedním z výsledků práce v rámci projektu Váš člověk, kde poslankyně sbírá podněty pro boj proti byrokracii.

„Předkládáme návrh, který by výrazně snížil administrativní zátěž a zjednodušil živnostníkům a drobným podnikatelům život. Je to opačný přístup, než volí vláda, která zrušila Jedno inkasní místo, zrušila již platné snížení nákladů na pracovní místo a chystá se statisíce živnostníků šikanovat elektronickou evidencí tržeb,“ řekl 1. místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

V žádné zemi nepřinesla elektronická evidence tržeb zvýšení inkasa DPH, ani v tolik zmiňovaném Chorvatsku. V ČR bude zavedení pokladen znamenat pro podnikatele zátěž až 20 miliard korun a hrozí zvýšení nezaměstnanosti.

„Vybírání daní, které se zjevně ministrovi financí nedaří, nelze zlepšit šikanou, vyšší administrativní zátěží a podezíráním úplně každého. Lze ho zlepšit pouze profesionálním výkonem, v němž ministr Babiš selhává,“ dodal Miroslav Kalousek.


Desatero TOP 09: Proč nezavádět elektronickou evidenci tržeb
1.Neexistuje seriózní srovnávací studie, která by potvrzovala zvýšení výběru DPH po zavedení evidence.
2.Ze zemí bývalé evropské patnáctky mají evidenci účtenek pouze tři země – Belgie, Švédsko a Itálie.
3.Evidence bude v ČR znamenat zátěž pro podnikatelský sektor ve výši 20 miliard korun.
4.Podnikatelé musí mít pokladnu propojenou s tiskárnou, software a připojení k internetu (obchodníci bez provozovny mohou mít problém s připojením).
5.Pro stát znamená zavedení evidence zvýšení počtu úředníků. Kontroly podnikatelů budou zdržením.
6.Není technicky reálné systém spustit v letech 2016-2017.
7.Ministerstvo financí se bude muset vypořádat se správou obrovského množství dat.
8.Všichni podnikatelé budou muset mít připojení k internetu.
9.Odezva systému a čekání na ni zpomalí provoz v obchodech a restauracích.
10.TOP 09 řešení pro podnikatele i stát navrhla již dříve a nadále v tom pokračuje. V minulé vládě prosadila Jedno inkasní místo, které znamenalo snížení zátěže podnikatelů, a dnes navrhuje Jedno kontrolní místo.

 

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09