Komunistickou poslankyni děsí smlouva s USA. Hrozí nám prý drahé léky i miliardové arbitráže

Na evropský trh prý mohou proniknout americké geneticky modifikované potraviny, levná auta, drahé léky a zvýší se množství arbitráží.

 

Také tyto názory kolují v souvislosti s připravovanou smlouvou mezi Evropskou unií a Amerikou o volném obchodu. Zatímco politici KSČM nebo ČSSD mají obavy, pravice vidí ekonomický přínos a nová pracovní místa.

Připravovanou smlouvu mezi EU a USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství si bere na mušku i komunistická jednička ve volbách do Evropského parlamentu Kateřina Konečná. “Rizika vidím v tom, že pokud je uzavíraná smlouva o volném obchodu, tak se to týká i legislativy států. Kolegové z jiných částí Evropské unie mi popisovali, jaké mají potravinové a bezpečnostní kontroly v Americe a u nás. Nedokážu si představit, že zboží, které je například z geneticky modifikovaných potravin, se dostane na evropský trh,“ uvedla Konečná.

A přidala i další důvody, proč má ze smlouvy strach: “Pracovní právo je v Americe na úplně jiné úrovni než u nás. Obávám se toho, že budeme nuceni převzít část legislativy, kterou nám určí a snížit své sociální i bezpečnostní standardy. To se týká samozřejmě i léků, protože v USA je řada výrobců originálních léků. Dnes máme v Evropské unii možnost vyrábět generika a tím se snižuje cena a zvyšuje jejich dostupnost. Jenže nová smlouva by mohla také znamenat, že se na trh budou dostávat pouze originální léčiva, která ale budou poměrně drahá a jejich nákup nebude výhodný pro občany,“ dodala.

Konečná: ohrožuje nás tlak nadnárodních korporací

Podle Konečné by mohlo dojít také k navýšení počtu arbitráží s evropskými podniky a evropskými vládami. “Je tam konkrétně několik paragrafů, které se arbitráží týkají. Státům by už nebyla dána taková volnost. Obávám se, že budou evropské státy bity. Znamenalo by to, že by nás mohli američtí investoři poslat do arbitráže, požadovat finanční kompenzace za ušlý zisk a my bychom do toho nemohli zasahovat,“ vysvětlila Konečná, podle které jde o zcela zásadní pokus nadnárodních korporací dostat pod kontrolu národní státy a demokratické rozhodování občanů v evropských zemích.

“Americká politika je úzce spojená s nadnárodními korporacemi a velmi často se vyvíjí podle toho, jaký mají názor, a v tom je evropská politika jiná. Je demokratičtější a více o vůli občanů. Nerada bych tyto vlivy přenášela na evropskou úroveň,“ upozornila. Kandidátce na europoslankyni také vadí to, že se o smlouvě zatím příliš nehovoří a EU a Amerika ji připravují v tajnosti. “Upozorňovali mě na to kolegové z Irska, Francie a dalších států a vnímáme to jako nebezpečný precedens. Každá smlouva o volném obchodu je svým způsobem jakýmsi ústupkem, ale tohle by mohl být vážný problém,“ doplnila.

Langšádlová: smlouva znamená ekonomický přínos

Zcela jiný názor má ale místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Ta žádnou hrozbu necítí, právě naopak. “Jsem přesvědčená, že smlouva by prohloubila vazbu mezi Amerikou a Evropskou unií, a to by mělo významný ekonomický přínos. Vidím to jako pozitivní krok,“ reagovala Langšádlová pro ParlamentníListy.cz. “Stávajícími pravidly máme velmi dobře ošetřeno, jaké potraviny nebo výrobky se mohou na evropském trhu ocitnout a samozřejmě tato pravidla musí být zachována i pro import ze Spojených států amerických,“ dodala. Upozornila také na to, že co se týká pracovního práva, tak je v každé evropské zemi rozdílné. “Není důvod, abychom přejímali pracovní právo z USA,“ doplnila. V současné době jsou prý jasně nastavená pravidla také pro používání léků. “Jsem přesvědčená, že nová smlouva přinese i vznik nových pracovních míst v České republice a je to velmi důležitá strategická smlouva,“ dodala.

Podobné názory má i kandidát TOP 09 do evropských voleb Bohumil Šarapatka. “Já naopak za nebezpečné považuji vytváření atmosféry obav a ohrožení, která část naší společnosti ovlivňuje,“ uvedl Šarapatka. “Také varování před tím, že by velká nadnárodní korporace v případě poškození svých zájmů v dané zemi mohla dle této smlouvy zemi žalovat před neveřejným soudem a chtít kompenzaci, je poněkud zavádějící. Předně, klauzule o řešení sporů mezi investorem a státem formou mezinárodní arbitráže je běžnou součástí smluv o ochraně investic uzavíraných až dosud členskými státy EU,“ dodal.

Názory na smlouvu už si vyměnili Keller a Telička

Komentáře k připravované smlouvě už vyvolaly také kritiku a úsměvy. Se svým názorem, že díky dokumentu budou zakázány farmářské trhy, narazil profesor Jan Keller, kandidát do Evropského parlamentu za ČSSD. “Farmářské trhy jsou konkurencí velkým nadnárodním potravinovým řetězcům, zvýhodňují lokalitu. A oni chtějí pod heslem rovné soutěže a rovných podmínek omezit farmářské trhy, aby mohly supermarkety a obchodní řetězce lifrovat svoje zboží o to jednodušeji a bez konkurence farmářských trhů,“ uvedl pro Právo Keller.

A následovala reakce například od jeho konkurenta z ANO Pavla Teličky. “Vidina konce farmářských trhů je z kategorie nešťastného strašení a absurdit, protože by to neprošlo některými členskými státy," kritizoval Telička výrok Jana Kellera. Každopádně výhrady vůči smlouvě má i on. Nebezpečí totiž vidí pro změnu v levných amerických automobilech, které se podle Teličky začnou dovážet na evropský trh, a tato nerovnováha pak může mít negativní dopady na Evropu. Sociolog Jan Keller má i další obavy. Také on varuje například před nekvalitními potravinami.

 

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=316304