Kontrolovalo se vše, říkal Rath. Buštěhrad však ne


BUŠTĚHRAD Když David Rath v úterý mluvil ve Sněmovně o tom, jak je nevinný, zmínil i podle něj neprůstřelnou kontrolu evropských projektů ve Středočeském kraji. Trochu si ovšem vymýšlel.


 


„Náš kraj jako jediný zavedl systém externího hodnocení objektivity a přiměřenosti cen projektů v každé jejich položce,“ vysvětloval Rath.


„Samozřejmě i buštěhradský zámek procházel touto kontrolou položku po položce,“ doplnil obviněný poslanec. Kontrola zmíněná v projevu opravdu existuje. Jmenuje se Hodnocení hospodárnosti, provádí ji místní úřad pro evropské dotace a nejde o nic složitého.


„Porovnáváme ceny v projektech s obvyklými cenami. Máme univerzální ceník,“ vysvětluje Petra Křečková z Regionální rady soudržnosti střední Čechy, přes kterou dotace jdou. Křečková potvrdila Rathova slova, že Středočeský kraj je jediný, který hodnocení hospodárnosti má. Ve skutečnosti ona i Rath přehánějí. „I my máme ceníky. Třeba když někdo předloží cyklostezku, podíváme se, jestli úsek nevychází dráž oproti průměru,“ oponuje Renata Škrobálková z regionální rady v Olomouci.


Předsedkyně středočeské TOP 09 Helena Langšádlová, která bude kandidovat proti ČSSD na hejtmanku, navíc středočeské kontroly zpochybňuje. „Mnohým starostům nabízeli na kraji s dotacemi rovnou i dodavatele prací,“ ilustruje Langšádlová, že ve středních Čechách se spíš udržovalo korupční prostředí. Systém nesystém, policie stejně Davida Ratha a jeho komplice obvinila kvůli plánu předražit opravu zámku Buštěhrad. A pointa? Zámek Rathem zmíněnou kontrolou stejně neprošel. „Konkrétně na projekt ,Rekonstrukce zámku Buštěhrad‘ kontrola ze strany našeho úřadu prováděna nebyla. Žádost o dotaci byla stažena ještě v předchozích fázích hodnocení,“ uvedla včera Křečková.

 

Mladá fronta DNES | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | Autor: Jakub Pokorný |