Langšádlová (TOP 09): Větší zlo než zvýšení daní je zvýšení deficitu veřejných rozpočtů


Komentář Heleny Langšádlové

Zvyšování daní v recesi není nic příjemného, ale pokud volíte mezi dvěma zly, snažíte se vybrat vždy to, které považujete za menší.

 Za větší zlo jsem považovala zvýšení deficitu veřejných rozpočtů, přerušení konsolidace veřejných financí a růst nákladů dluhové služby. Zvláště tehdy, kdy již byly provedeny rekordní úspory na straně výdajů.

Pan Michl píše, že se snaží být odborníkem. Dobrá, předpokládám, že odborník podloží svá tvrzení konkrétními čísly, což on u změny spotřeby neudělal.

Pokusím se o to já. Zvýšení spodní sazby DPH vytáhlo z kapes lidí meziročně asi dvacet miliard korun navíc. Spotřeba, relevantní pro výběr DPH, se však snížila asi o 190 mld. Kč. Jinými slovy, pokud měli lidé kvůli růstu DPH o dvacet miliard korun méně, dá se předpokládat, že by o tuto sumu snížili i spotřebu.

Oni ji ale snížili téměř desetkrát více, než lze vysvětlit právě pouhým zvýšením DPH. Jinými slovy, argumentace pana Michla vysvětluje pokles spotřeby pouze o tuto minoritní část, zatímco čísla svědčí o rozhodujícím vlivu jiných aspektů a dávají za pravdu mé argumentaci. Jistě, tyto vztahy nelze popsat trojčlenkou, ale pan Michl by musel dokázat, že multiplikátor vlivu změn DPH se rovná číslu deset. Jsem na jeho výpočty velmi zvědavá.

A závěrem mohu Aleše Michla potěšit. Návrh kolegy Farského na registr smluv jsem podepsala již v uplynulém období.

Helena Langšádlová,

poslankyně TOP 09

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1410&clanek=292579

 

parlamentnilisty.cz | 7.11.2013 | Rubrika: Politici voličům | Strana: 0 | Autor: TOP 09