Losování zakázek v kraji (skoro) odzvonilo

Za měsíc zákon zakáže výběr veřejných zakázek za použití losu. Kraj už však nepopulární losovačky předem zrušil. Někteří starostové ale na tento způsob výběru nedají dopustit. Loučit se s ním budou neradi.


STŘEDNÍ ČECHY Veřejným zakázkám, kde se počet nabídek předem sníží losem, na krajském úřadě Středočeského kraje, zdá se, odzvonilo. A to ještě před 1. dubnem, kdy je zákon nadobro zakáže.
Kraj od nich pod nátlakem veřejnosti ustupuje, a dokonce postupně ruší tendry vypsané tímto způsobem, který přitom patřil na úřadě dlouhá léta k nejoblíbenějším.


Minulý týden na nově vypsané krajské losovačky za 650 milionů upozornili představitelé za TOP 09 a STAN. „Je to hazard s veřejnými penězi a evropskými dotacemi. Žádáme krajské radní, aby takový výběr okamžitě zastavili a umožnili všem firmám, které splní podmínky, podat nabídku,“ uvedla krajská předsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Zastupitelé TOP 09 a STAN se však mýlili. V tu dobu už kraj žádné zakázky vybírané losem vypsané neměl. „Kraj pak ty losovačky postupně rušil, ale ještě to nebylo zaznamenáno v systému,“ vysvětluje zastupitelka Středočeského kraje za STAN Věra Kovářová nepřesnost informací.

Nepřesné informace, nebo úmysl?

Podle Markéty Vítkové z tiskového oddělení krajského úřadu se tak zástupci TOP 09 a STAN vlamují do otevřených dveří. „Rada kraje rozhodla, že u veřejných zakázek vypsaných od 1. ledna 2012 nebude používáno zužování výběrového řízení formou losování. Tudíž TOP 09 a STAN chtějí něco, co od 1. ledna tohoto roku již platí.“


Ani to však není přesné. Poslední zakázku zužovanou losem kraj podle uveřejňovacího systému dostupného na internetu zrušil 14. února, šlo o silnici do Cerhenic. Starosta Cerhenic Marek Semerád (ČSSD) by však byl radši, kdyby se losovačky nezakazovaly. „V některých případech jsou prospěšné, jindy ne. Zúžení počtu nabídek rozhodně ušetří čas, protože se sníží možnost odvolání. A ze zkušenosti vím, že konečná cena o tolik nižší není,“ míní Semerád, který bude muset kvůli změně formy výběru dodavatele čekat na silnici déle.


Na rozdíl od kraje se veřejné zakázky stále losují v některých městech. Kralupy nad Vltavou losem omezily počet nabídek na stavbu budovy městského úřadu v hodnotě přes sto milionů. Zúčastní se ho jen deset firem. Starosta Petr Holeček je přitom členem TOP 09 a STAN, která stejný způsob kritizovala u Středočeského kraje. „Jde o postoj TOP 09 a STAN, nikoliv můj. Já proti losovačkám nic nemám. Navíc, toto výběrové řízení je připravené už dlouho a losování zabezpečuje specializovaná firma, není zde místo pro korupci,“ řekl Holeček.


Transparency International je přesto k tomuto způsobu výběru dlouhodobě skeptická. „Snižuje to konkurenci nabídek a nemusí být dosaženo nejvýhodnějších podmínek. Je tu značné riziko zneužití, což se v minulosti i stalo,“ řekl Petr Leyer.

***

FAKTA Jak fungují losovačky * Vypíše se takzvané užší řízení. Počet firem se předem omezí většinou na pět až deset zájemců. * Los probíhá buď klasicky z osudí, nebo speciálním počítačovým programem. * Výhodou je, že snížením počtu zájemců se zkrátí celková realizace zakázky, protože je menší pravděpodobnost odvolání jednotlivých firem. To je jeden z důvodů, proč jsou losovačky oblíbené. * Existuje ale i možnost zneužití. U některých zadavatelů se až nápadně často objevují mezi vylosovanými stejné firmy. Nabídky pak podají jen vylosované firmy, které o sobě vědí a mohou se domluvit. Proto budou od 1. dubna zákonem zakázány.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy

Mladá fronta DNES | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 2 | Autor: Jan Charvát

http://archiv.newton.cz/mf/2012/03/01/0ef7f2b5d4c71aeb0b418c652eba750d.asp