ODS hledá spojence na pravici, ale strany váhají

Nový předseda ODS Petr Fiala volá po sjednocení pravice.

 

 


Ke spolupráci láká TOP 09, ale hlavně malé strany s podobným programem. Spíše než nadšení jsou však slyšet pochybnosti. „Jste na ústupu, co nám můžete nabídnout?“ ptají se.

 PRAHA Záchranná mise občanských demokratů pokračuje. Kromě nově zvoleného předsedy by je měli ze dna stranických preferencí vytáhnout i spojenci na pravici.


 Strana nespoléhá jen na užší spolupráci s TOP 09, ale vkládá naděje i do malých stran s podobným programem.
„Všechny klíčové instituce ve státě jsou obsazeny levicí, musíme spolupracovat. A je potřeba také sjednocovat malé pravicové subjekty, ať už na celostátní nebo regionální úrovni,“ vysvětluje lídr Petr Fiala svou vizi.
 Podle něj je třeba obnovit s těmito stranami jednání a překonat dřívější rozpory.

 Chceme voliče ODS, ne spolupráci

 O sjednocení pravice promluvil Fiala poprvé na nedávném volebním kongresu. Slova uznávaného politologa dopadla na úrodnou půdu a v ODS myšlenka získala podporu.


„Je to naprosto přirozená reakce na výsledky voleb, pro nás je o to vážnější, že se naše preference stále ocitají kolem pěti procent,“ souhlasně přikyvuje nově zvolený místopředseda strany Martin Kupka. O sjednocení pravice se podle něj mluvilo již dříve na regionálních sněmech i v grémiu. ODS ale dosud měla jiné problémy než hledání spojenců.


Fiala by však jako symbol nové a lepší ODS mohl podle straníků uspět. „Pravice se zbytečně drolí, musíme spolu mluvit o společných kandidátkách v komunálních a senátních volbách. Jsme přívrženci většinového systému a ten nutí strany, aby se spojovaly a vytvářely aliance,“ nastiňuje další kroky šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.


 Jenže najít takové partnery nebude pro ODS zatíženou mnoha skandály snadné.
„Část bývalých voličů ODS volí nyní nás, tato strana je spíše na ústupu, nemá smysl s nimi nyní spolupracovat,“ vyvrací možnou spolupráci předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.


 Občanští demokraté si zřejmě začínají uvědomovat i to, že jim nepomáhá ani ostrý boj s bývalým koaličním partnerem TOP 09. Fiala proto plánuje silnější spolupráci s partají Karla Schwarzenberga. Během února by měly strany dokončit i jednání o tom, zda společně vyrazí do boje o Senát.


„Nemám ale na mysli společného kandidáta. Spíše to, že v některých obvodech postaví svého kandidáta jen jedna z obou stran a druhá ho bude podporovat,“ vysvětluje Fiala svou představu.

 Snažil se i Nečas. Marně

TOP 09 podobné „nadbíhání“ hodnotí spíše opatrně. „Zatím to jsou jen řeči. Uvidíme, jak spolu budeme schopni komunikovat, jestli se dokážeme dohodnout ve výborech, teprve pak můžeme mluvit o užší spolupráci,“ je přesvědčen Karel Schwarzenberg.


 Jeho další spolustraníky značka ODS neláká téměř vůbec. „ODS není v kondici, abychom mohli zvažovat blízkou spolupráci, můžeme debatovat o společných kandidátech do Senátu v krajích s levicovými voliči, ale na integraci pravice to nevidím,“ říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.


 Není to poprvé, co se ODS snaží najít spojence. O sjednocení pravice mluvil také expremiér Petr Nečas. „Našemu koaličnímu partnerovi máme nabídnout dohodu o spolupráci, jejíž součástí bude klid zbraní a třeba i dohoda, že buďto půjdeme společně do vlády, anebo společně do opozice,“ říkal koncem roku 2012.

 ***

 FAKTA Plán sjednocení dle ODS ODS se chce spojit zejména s malými stranami: jako jsou třeba Svobodní v čele s Petrem Machem či Soukromníci s předsedou Petrem Bajerem. S parlamentní TOP 09 chce zlepšit spolupráci a dohodnout se na volbách do Senátu. A to zejména v regionech, kde tradičně vítězí levicoví kandidáti.

 

Mladá fronta DNES | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | Autor: Michaela Svobodová