Poslanecká sněmovna má nejmladšího předsedu v novodobé historii

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Poslanecká sněmovna má nejmladšího předsedu v novodobé historii. Drtivou většinou hlasů od všech stran se jím stal 35-letý sociální demokrat Jan Hamáček.

 Poslanci pak rozhodli, že dolní komora bude mít 4 místopředsedy. Napoprvé v tajné volbě uspěli Jaroslava Jermanová z hnutí ANO, Pavel Bělobrádek, tedy předseda lidovců a šéf KSČM Vojtěch Filip. Ve druhém kole nebyl zvolen naopak nikdo, ani Tomio Okamura, lídr Úsvitu přímé demokracie, ani místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslední křeslo ve vedení dolní komory tak zůstává neobsazeno, poslanci se můžou k volbě vrátit možná už na příští schůzi příští týden. Ve sněmovním studiu Českého rozhlasu teď už sedí naši první hosté, Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09 a Milan Chovanec, její kolega z ČSSD. Dobrý večer vám oběma.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Dobrý večer.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Dobrý večer.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Pane místopředsedo, jako vítězná strana voleb jednáte o sestavení koalice, teď jste získali křeslo předsedy sněmovny, jak jste se vlastně vypořádali s těmi námitkami, že vedle šéfů obou parlamentních komor bude mít ČSSD zřejmě i premiéra, tedy celkem 3 ze 4 nejvyšších ústavní činitelů.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak já si myslím, že jako vítězná strana jsme měli ambici obsadit dneska šéfa sněmovny, což se povedlo, povedlo se to velmi silným mandátem, zatím bych nepředjímal, vláda není ustavena, a pan kolega Sobotka zatím je pověřen jednáním o vládě, pokud získáme premiéra, nevidím na tom nic nenormálního.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
To zní skoro jako, kdybyste si myslel, že ho mít nebudete.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak předpokládám, že ho mít samozřejmě budeme, ale je to krok za krokem, dnes se řeší Poslanecká sněmovna, já jsem velmi rád, že se podařilo zvolit v rámci té rodící se trojkoalice všechny tři naše zástupce do vedení sněmovnu, kolegu Hamáčka, taky zástupce KDU-ČSL, ANO, takže pro rodící se koalici je dnešní volba dobrou zprávou.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Paní poslankyně, minulé volební období měla koalice, ve které jste tehdy byli, šéfa, respektive šéfku sněmovny, takže dnes jste s tím zřejmě neměli problém volit sociálního demokrata.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Ano, my jsme podpořili pana Hamáčka, protože respektujeme sociální demokracii jako vítěze voleb a já věřím, že pan Hamáček bude důstojným reprezentantem dolní komory.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Pokud jde o místopředsedy, nakonec tedy zafungovala ona dohoda stran rodící se koalice, ČSSD, hnutí ANO, lidovců podpořit své kandidáty, pane Chovanče, jakou logiku ale má to, že ve vedení sněmovny se tak objevil představitel KDU-ČSL, strany s nejmenším volebním ziskem ve sněmovně.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak ve své podstatě připravujeme zrod koalice, součástí koalice jsou dohody, jsou to určitá řešení, na kterých jsme se domluvili, my jsme to jasně deklarovali před několika dny, že toto je součástí rodící se, rodící se koaliční dohody a my jsme to slovo dneska dodrželi, takže berte to tak, že to je opravdu součástí rodící se koalice.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Paní Langšádlová, jak se TOP 09 a Starostové rozhodovali, koho z místopředsedů podpořit, převažoval u vás přístup poměrného zastoupení, ptám se i proto, že podle téhle logiky by ve vedení sněmovny seděl váš kandidát, ale také třeba zástupce KSČM, s tím jste měli v minulosti problém.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Já nevím, jak hlasovali jednotliví členové našeho klubu, ale faktem je, že neplatí deklarace o proporčním zastoupení ve vedení sněmovny, že tady vzniká nějaké spojenectví vládní koalice s KSČM, a bohužel všechna slova o proporčním zastoupení byla opravdu pouze /nesrozumitelné/ slovy. Bylo to politické rozhodnutí.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
A vy jste se konkrétně rozhodovali jak, váš klub?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
My jsme, jak jsem již říkala, respektovali, respektovali to, že sociální demokracie vyhrála volby, proto jsme podpořili jejího kandidáta.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Ano, ale myslím těch místopředsedů, tím naráží právě na zástupce KSČM ve vedení sněmovny.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
S tím měla velká část našich poslanců veliký problém, protože si myslím, že antisystémové strany, jak sama sebe vlastně definuje komunistická strana, nemají být zastoupeny ve vedení Poslanecké sněmovny.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Pane Chovanče, k tomu, co říkala paní Langšádlová, poměrné zastoupení a tyto dohody kolem vedení sněmovny nefungují, vy jste k tomu jako ČSSD zřejmě nepřihlíželi, protože při volbě čtyř místopředsedů by to kromě hnutí ANO a KSČM ukazovalo také na kandidáty TOP 09 a ODS.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak my jsme jednoznačně deklarovali, že jsme připraveni podpořit systémové řešení. Otázka je pravděpodobně u toho, že TOP 09 zvolila špatného kandidáta. To je výsledek volby a nemůže nikdo chtít po sociální demokracii, aby masově podpořila pana Kalouska, prostě to nešlo očekávat.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Paní Langšádlová, jak si vysvětlujete, že Miroslav Kalousek v obou těch kolech volby, v tajné volbě neuspěl.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Tak já si myslím, že někteří kolegové se zalekli toho, že by pan Kalousek byl ve vedení Poslanecké sněmovny, toho, že by měl přednostní právo vystupovat v Poslanecké sněmovně, protože je to jeden z nejzkušenějších profesionálů na české politické scéně. Nicméně si myslím, že Miroslav Kalousek bez ohledu na to, jak dopadl, jak dopadly volby do vedení Poslanecké sněmovny, bude nejvýraznější osobností opozice.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Pane Chovanče, k tomu jste nepřihlíželi, co říkala paní Langšádlová, a víte co, vy jste vlastně říkal, že to byly víceméně osobní výhrady k panu Kalouskovi, neměli byste nebo neměly by strany respektovat kandidáty i těch ostatních.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak já si myslím, že když se podíváte zpátky na poslední 4 roky, jakým způsobem vládla pravicová vláda, jakým způsobem se sociální demokracie utkávala v této Poslanecké sněmovně s panem Kalouskem, nemohl si opravdu nikdo vážně myslet, že by sociální demokracie ho nějakým výrazným způsobem podpořila. Pokud TOP 09 má potřebu, aby pan Kalousek více vystupoval, stačí ho, aby zvolili předsedou svého klubu. Já nemám ambici jim radit. Ale pokud se stane předsedou klubu TOP 09 a Starostů, má přednostní právo a může samozřejmě svá rétorická vystupování na sněmovně dělat častěji.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
A to znamená, že třeba jiného kandidáta TOP 09 by ČSSD příště mohla podpořit?

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Já si myslím, že v současné době je to o tom, aby se potkali předsedové jednotlivých klubů a dojednali tu příští volbu, samozřejmě sociální demokracie, já nepředpokládám, že ani ostatní strany rodící se koalice mají ambici to místo obsadit, to místo opravdu je vyhrazeno opozici. A předpokládám, že se tam opět odehraje souboj mezi TOP 09, ODS a hnutím pana Okamury, takže záleží na tom, jaký kandidáti budou, budou dáni poslancům k dispozici nebo k jejich volbě. Já chci jednoznačně odmítnout, že by se tady rodila nějaká dohoda trojkoalice s KSČM, prostě pan Vojtěch Filip jako zkušený politik byl pro poslance přijatelný, toť vše.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Ještě k osobě pana Kalouska, vy jste se tedy neobával toho, že by měl právo toho přednostního, že by měl přednostní právo debatovat, diskutovat ve sněmovně, pokud by byl jejím místopředsedou.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak sněmovna, pane redaktore, je od toho, aby se v ní diskutovalo, to znamená, já si opravdu myslím, že stačí, aby kupříkladu TOP 09 navrhla jiného kandidáta, nechci napovídat, možná pana Gazdíka, z pana Kalouska může být předseda klubu TOP 09, a opravdu může podle, podle toho, jak bude chtít diskutovat s přednostním právem, tak jako předseda klubu diskutovat bude, takže já to beru jako zástupný problém.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Paní Langšádlová, vaše reakce?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Tak náš klub bude jednat po ukončení dnešní schůze, budeme hovořit o té situaci, která nastala, a poté s těmi výsledky seznámíme veřejnost.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
A budete se chystat na to navrhnout, protože Miroslav Kalousek už prohlásil, že znovu kandidovat nebude, chystáte se navrhnout příští týden někoho jiného do vedení sněmovny?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Je to možné, ale budeme o tom informovat až po jednání dnešní ..., po jednání našeho klubu.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Ještě závěrečná otázka, pane Chovanče, je to složení nového vedení sněmovny definitivní, bude se měnit třeba po jmenování nové vlády, protože šéf jedné z možných koaličních stran je po dnešku místopředsedou dolní komory.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Tak, jestli to definitivní je nebo není, to dneska jde velmi složitě říct, pan předseda Sobotka jako pravděpodobný budoucí premiér vyslal směrem k našim případným koaličním partnerům požadavek, aby se předsedové účastnili na té vládě, takže je možné, že pokud tato trojkoalice dojde k nějakému tedy zdaru ve svém jednání a bude ustanovena a že se to, že se to vedení může měnit, já to nevylučuji.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Říká místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Naším hostem byla také Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09. Děkuji vám a na slyšenou.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
--------------------
Na slyšenou.

Milan CHOVANEC, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------
Děkuji za pozvání, na slyšenou.

ČRO Radiožurnál | 27.11.2013 | 18:10 | Pořad: Ozvěny dne - publicistika |