PRAHA VYZVALA KRAJ, ABY PRODLOUŽIL SMLOUVY S DOPRAVCI

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Praha vyzvala v březnu Středočeský kraj k tomu, aby prodloužil výpovědi, které dal loni dopravcům zajišťujícím příměstské autobusové linky. V druhé polovině března to oznámil náměstek pražského primátora Josef Nosek. Dopravci měli původně skončit ke konci května, kraj nakonec musel výpověď prodloužit o devět měsíců. Praha se však obává, že kvůli výpovědím zkolabuje příměstská doprava. Kraj o prodloužení výpovědí neuvažuje, podle něj kolaps nehrozí.
„Rádi bychom kraji nabídli prodloužení výpovědi do konce roku 2014 tak, aby bylo možné uspořádat společné výběrové řízení, kdy Praha i všechny středočeské obce budou plnoprávnými objednavateli budoucí dopravy,“ uvedl Josef Nosek. Praha ani středočeské obce podle něj nejsou nyní zapojeny do plánovaného výběrového řízení. Praha pak tedy na nové dopravce a jejich linky nebude přispívat.
V současnosti poskytuje ročně na autobusy pražské integrované dopravy zhruba 200 milionů Kč.
Podle Josefa Noska rovněž hrozí, že budou zpřetrhány návaznosti středočeské a pražské veřejné dopravy, bude zredukován objem příměstských linek a zřejmě by se také mohla zvýšit cena jízdného. Denně do Prahy ze Středočeského kraje dojíždí na dvě stě tisíc osob. K výzvě se připojil také mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati, středočeská zastupitelka Věra Kovářová a poslankyně Helena Langšádlová.


Středočeský kraj kritiku odmítá
Středočeský kraj o prodloužení výpovědí neuvažuje, kritiku odmítá. Podle náměstka hejtmana Robina Povšíka se pro cestující nic nezmění. „Budeme stejně jako nyní jezdit k nejbližším stanicím metra,“ řekl. Kraj doufá, že nové dopravce do března příštího roku vybere. „Pokud by se výběrové řízení komplikovalo, kontrakty se stávajícími dopravci budou prodlouženy,“ konstatoval.


Výběrové řízení na provozovatele všech autobusových linek, na které přispívá, chce Středočeský kraj vypsat v červenci. Noví dopravci by měli cestující vozit od března příštího roku. Středočeský kraj původně plánoval, že je stihne vybrat ještě letos. Loni kvůli tomu dostali všichni autobusoví dopravci výpovědi, které měly skončit na konci letošního května. Výpovědní lhůtu však nakonec musel kraj prodloužit o dalších devět měsíců. Redukci spojů a nové výběrové řízení kraj zdůvodňuje tím, že letos dostal od vlády o 1,4 miliardy Kč méně než loni.

Dopravní noviny | 5.4.2012 | Rubrika: Autobusová doprava | Strana: 5 | Autor: (čtk) |