Rozdělování zisku loterijních společností

David VANÍČEK, moderátor
--------------------
Hazard. Už to slovo zavání hříchem a tenhle byznys má prostě špatnou pověst. Přesto mu stát roky poskytoval teplou peřinku v podobě osvobození od daní z příjmu. Za málokteré podnikání ale tak moc orodují sportovní svazy a neziskové organizace. Ještě minulý týden to vypadalo, že se špičky vládní koalice shodly na tom, jak rozdělí 20 procent zisku loterijních společností určených tzv. na dobro. Jenže nakonec je zase všechno jinak. V reportáži Michaely Nové uvidíte, co to může znamenat pro organizace, které se starají o mládež nebo například handicapované lidi.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Ze svých obřích zisků neplatily daně, zato jim stát uložil, že musí pětinu svého obratu odvádět tzv. na dobro, tedy na podporu kulturní, sportovní či charitativní činnosti. Prospěšné. Tedy jak pro koho. Loterijní společnosti si mohly do značné míry samy vybírat, kam miliardy korun pošlou a kontrola ze strany státu veškerá žádná. Teď vlád zavírá zlatonosnou hazardní slípku do státní klece, jenže s ní jsou v kleci i dobročinné projekty.

Petr VRZÁŇ, ředitel Sdružení provozovatelů loterijních systémů
--------------------
Naše firmy v žádném případě nemají nic proti tomu, aby stát zpřísňoval pravidla pro jejich podnikání. To je zcela na místě. Ale bylo by velmi nešťastné, kdyby v souvislosti se záměrem přijetí zákona o zřízení jednoho inkasního místa zároveň došlo k tomu, že se zničí bez náhrady financování neziskového sektoru.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
O co jde. Jedním z velkých politických témat posledních měsíců se stalo zdanění hazardu. Správně. Loterijní společnosti měly být zdaněny už dávno a poslední dohoda koalice, dá-li se v případě vládních stran takové slovo použít, dává zdanění zelenou. Kromě toho má být zachována i povinnost pro loterijní společnosti odvádět 20 procent z obratu na dobro. Také správně. Jenže má to háček. I tento odvod by se nově podle záměru ministerstva financí stal příjmem zoufale děravého státního rozpočtu. O dalším přerozdělení stovek milionů korun by tak nerozhodovaly loterijní společnosti, ale úředníci a hlavně politická vůle.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí
--------------------
Já jsem navrhl, že loterijní společnosti budou normální daňové subjekty, které budou platit daně, včetně loterijní daně. A jako všechny ostatní společnosti budou platit své daně do veřejných rozpočtů. Ne, že oni sami budou rozhodovat, kam něco dají nebo nedají.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Záměr ministra financí Kalouska je celkem průhledný. Kromě daně z příjmů by téměř osmi miliardám na dobročinné účely mohl jeho děravý rozpočet říkat pane a každá záplata dobrá. Sportovní kluby, svazy a v neposlední řadě veškeré nadace tak jdou do mdlob. Budou zcela závislí na tom, co jim stát odhodí.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně rozpočtového výboru /TOP 09/
--------------------
Budou zvýšené příjmy obcí a já jsem přesvědčená, že neziskové organizace, sportovní organizace mají být závislé na financování z obcí, nikoliv z loterijní společnosti.

Jiří KEJVAL, místopředseda Českého olympijského výboru
--------------------
Jsme postavený ve své podstatě na libovůli politiků, kolik jsou ochotni dát na sport a, bohužel, sport má vždycky nižší prioritu, než mají lékaři, než mají školníci. Peníze pro ty kluky v trenýrkách, ty přicházejí především z výnosů z loterijní činnosti.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Dva příklady za všechny. 14letý Toník a 9letý Kája. Tonda v dětství prodělal mozkovou obrnu a má těžké postižení nohou. Kája trpí spinální svalovou atrofií druhého typu. Oba jsou závislí na pomoci nadací. Sledge hokej je jedinou radostí Tondy. Jedině díky nemalým příspěvkům se mu může věnovat.

Tonda
--------------------
Měl jsem z toho velkou radost, když jsem se o sledge hokeji dozvěděl, protože ono když je člověk s postiženým, tak najít si něco, je trochu náročné.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Kájovi v jeho nemoci zase pomáhají léky, které stojí měsíčně 20 tisíc korun, a u nás je pojišťovny nehradí. Bez výrazné pomoci nadace by se Kája neobešel.

Karla VACULÍKOVÁ, maminka Káji
--------------------
Vůbec nevím, co teď budeme dělat jako, jestli prášky prostě bude muset vysadit, nebo jak dál budeme postupovat v léčení, netuším. Z vlastních zdrojů 20 tisíc měsíčně nemáme, jak dát dohromady.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Je to střet zvláštních paradoxů. Loterie a hrací automaty v těsném spojení s charitou, kulturou a sportem, ve spojení někdy i se záchranou lidských životů. Na druhé straně stát a správná snaha dát hazardu konečně pevná pravidla. Není úplně jednoduché postavit se na jednu či na druhou stranu a boj v koalici, kdo o penězích bude rozhodovat, značí, že jde o hodně.

Michal BABÁK, poslanec VV
--------------------
My nutně potřebujeme garantovat pro rok 2012 peníze do sportu, což, bohužel, zatím jsme nedohodli.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
I argumenty ministra Kalouska a potažmo TOP 09 mají ale svou váhu.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí
--------------------
Řada poslanců by si přála, aby loterijní společnosti samy mohly rozhodovat, komu něco dají nebo nedají, což jim samozřejmě dává do rukou mocenský i korupční potenciál.

Michaela NOVÁ, redaktorka
--------------------
Ano, do této doby nekontrolované příspěvky hazardních společností mnohdy s oním obecným dobrem neměly společného vůbec nic. Svůj povinný odvod v hodnotě 10 milionů například jedna loterijní firma věnovala na stavbu Ski areálu a opravdu hotelu v Krušných horách, a to firmám, které jsou s hazardní společností v přízni. Dobro tak maximálně pro firemní lyžařské fajnšmekry. Jiná společnost zase poslala své miliony na jakési safari nedaleko Mělníka. Na zvěře chtivé návštěvníky ale čeká jen zavřená brána. A tak bychom mohli pokračovat. ODS a Věci veřejné teď s TOP 09 vedou na jednáních rozpočtových výborů i na půdě sněmovny lítý boj. Má o užití peněz z hazardu rozhodovat pouze stát nebo máme nechat o milionech dál alespoň zčásti rozhodovat loterijní společnosti? Ano, v zákoně je zakotvená kontrola jednotlivých projektů přímo ministerstvem financí, takže by to teoreticky dalšími sjezdovkami a safari dopadnout nemuselo, ale prakticky mohlo. Na kontrolu více jak 3000 různých darů a dotací totiž 12členný loterijní odbor zřejmě stačit nebude. Zdá se, že více pádných, přesněji řečeno, lidských argumentů drží odpůrci toho, aby odvody loterijních společností spolkl státní rozpočet, aniž by měly neziskovky jasně zaručené nějaké příjmy. Obavy jsou, jak už jsme zmínili, vzhledem ke stavu státní kasy oprávněné. A touto optikou by například ani Tonda s Kájou nemuseli dostat vůbec nic. Nikde žádné záruky, na co všechno vlastně peníze poputují. Koalice by tedy měla jednat rychle a oněch 20 procent na dobro rovnou jasně a hlavně kontrolovatelně přerozdělit tak, aby nenadělala víc škody než užitku. Zákon má totiž platit už od Nového roku, a pokud se pánové rychle nedohodnou, jak bude ono dobro u nás po 1. lednu vypadat, jediný, kdo na tom vydělá, budou hazardní společnosti, které tak dál nebudou muset odvádět ani tu již dohodnutou daň ze svých příjmů.

TV Nova | 30.10.2011 | 22:10 | Pořad: Střepiny