Rozpočet, těžba, Křivoklátsko. Poslanci nastupují do práce

V pondělí se ve Sněmovně poprvé ke svému jednání sejdou na podzim zvolení poslanci a mezi nimi i 25 středočeských. Někteří z nich už mají připraveny návrhy zákonů, které chtějí kolegům předložit.

STŘEDNÍ ČECHY „Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vážení a milí hosté na obou galeriích Poslanecké sněmovny...,“ zahajovala v roce 2010 ustavující schůzi Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Její hlas bude osazenstvo sněmovních lavic poslouchat i toto pondělí.
Poslanci nastupují do práce.
A někteří už mají jasnou představu o tom, co je v prvních týdnech čeká. Třeba znovuzvolená Helena Langšádlová (TOP 09) chce kromě práce na státním rozpočtu co nejdřív oprášit návrhy, které se nestihly kvůli rozpuštění dolní komory projednat. „Jde například o zákon, kterým se lichva u právnických osob stane trestným činem. Opět jsem také podepsala návrh týkající se registru smluv,“ popsala. Registr smluv měl umožnit dostupnost kontraktů pro veřejnou správu na internetu.
Podobně se k už připraveným věcem chtějí vrátit třeba sociální demokraté Václav Zemek a Milan Urban nebo Petr Bendl (ODS). Ten navíc přidal do své agendy i jedno ryze středočeské téma. „Věnuji se zákonu o Národním parku Křivoklátsko,“ upřesnil.
Střední Čechy hodlají ve Sněmovně v brzké době zmiňovat i poslanci Josef Vondrášek (KSČM), Richard Dolejš (ČSSD) a Ivan Gabal (KDU-ČSL). Všichni v souvislosti se zamítavým stanoviskem k plánované těžbě zlata a břidlicového plynu v kraji.

Pomalé rozkoukávání i první interpelace v šuplíku

Gabala si ale téma těžby zlata našlo spíše samo. Daleko více před plným nástupem do funkce řeší to, jak ji skloubit se svou prací sociologa. „Zatím u mě převažuje reorganizace práce tak, abych si vytvořil prostor pro roli poslance, ale přitom dostál závazkům z minulých projektů,“ uvedl. I tak ale už stihl nastudovat jednací řád Sněmovny i zjistit, že její chodby umí být pořádně spletité.
„Pochopil jsem, že se tam může člověk snadno ztratit i na cestě do své kanceláře,“ přiznává. Stejně tak Kristýna Zelienková z hnutí ANO věnovala měsíc prázdnin administrativě a studiu. „Jednací řád už mám načtený. Teď se věnuji státovědě, politologii i ústavnímu právu, které potřebuji oživit,“ přiznala. To poslanec za Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura už si stihl kromě zákonů připravit i svou první interpelaci. „Je na ministra práce a sociálních věcí a ptát se ho budu na ubytovny pro sociálně slabé,“ řekl Okamura. Začíná se pozítří.

***

Miloš Petera ČSSD » Budu řešit půdu v zónách Chtěl bych se věnovat hlavně novele, která by umožňovala snadnější vyjmutí půdy ze zemědělského fondu v průmyslových zónách. V minulém období byla stažena. Už jsem si také stihl vyzvednout sněmovní počítač a s ním i dokumenty k chodu Sněmovny.

Stanislav Berkovec hnutí ANO » Mohu pomoci v dopravě Pročítám si materiály, které souvisí s prací poslance, a ptám se na všechno, co mi není jasné. Seznámil jsem se i s materiály na první schůzi, kde budeme řešit už i dvě zákonná opatření. Jsem připravený pomoci s řešením bezpečného chování v dopravě.

Petr Bendl ODS » Řeším Křivoklátsko i zákon o potravinách Mám připravenou novelu zákona o potravinách a zabývám se také legislativou kolem Národního parku Křivoklátsko. Ze stejné oblasti mne lidé kontaktovali i kvůli problémům s budováním kanalizace.

Marek Černoch Úsvit » Chci dostatek školek Hned po volbách jsme začali pracovat na paragrafovém znění několika zákonů, patří sem třeba ten o obecném referendu. Nyní sbírám také podklady pro to, jak vyřešit problém s nedostatkem mateřských škol, což je i středočeské téma.

Ivan Gabal KDU-ČSL » Hledám experty i čas na Sněmovnu Ve své stávající kariéře sociologa mám ještě řadu závazků. Třeba mezinárodní projekty nebo práci na strategickém plánu rozvoje Prahy. Mám v mailu návrhy zákonů iniciativy Rekonstrukce státu.

Foto popis| Nováčci a matadoři Poprvé jde do Sněmovny 14 poslanců. Třeba Miroslav Kalousek tam však je už jako doma.
Foto autor| Foto: MAFRA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy

 

Mladá fronta DNES | 23.11.2013 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 2 | Autor: Zuzana Fojčíková |