Schwarzenberg obhájil místo předsedy TOP 09

Strana TOP 09 si na víkendovém sněmu zvolila nové vedení.

Svůj post podle očekávání obhájil předseda Karel Schwarzenberg i první místopředseda Miroslav Kalousek. Ani jeden z nich neměl protikandidáta. Mezi místopředsedy zůstanou také Marek Ženíšek, Pavol Lukša a Helena Langšádlová.


Dosavadního místopředsedu a bývalého ministra práce Jaromíra Drábka, který se teď chce věnovat hlavně přípravě na evropské volby, nahradil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.


Pražský primátor Tomáš Hudeček ve volbě místopředsedů neuspěl. Nepomohla mu ani Schwarzenbergova podpora. Za neúspěchem může podle předsedy strany být mimojiné i špatný mediální obraz, který má pražská radnice kvůli problémům s dostavbou tunelu Blanka. Poměrně překvapivě byl naopak už v prvním kole volby zvolen Lukša,přestože se jako lídr moravskoslezské kandidátky
nedostal do sněmovny.


V desetičlenném předsednictvu dále usednou poslanec František Laudát, exposlanec Jiří Oliva, předseda ústecké buňky Tomáš Tesař, bývalý senátor Adolf Jílek a šéf brněnské buňky Jaroslav Kacer.
TOP 09 na sněmu také řešila své další směřování. Podle Schwarzenberga by se TOP 09 jako opoziční strana měla vymezit proti hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie, které označil za populistické strany. Proti sněmovním nováčkům se vymezil i Kalousek. Podle něj bude úkolem TOP 09 rehabilitovat pojem opozice.


Hospodářské noviny | Rubrika: Česko | Strana: 5 | Autor: Čtk
Politika