Sobotka chce dál jednat o restitucích

Daniel TAKÁČ, moderátor
 --------------------
 Výběr z poledních zpráv České televize je právě otevřel, vítám vás u nich, dobrý den.

 

 

 

O církevních restitucích se má dál debatovat na vládní úrovni, alespoň to chce předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Po včerejším krachu jednání expertní skupiny chce znovu otevřít téma snížení finančních náhrad. To ale církve odmítají. Pokud by se s nimi vládní tým nedohodl, Sobotka považuje za možné náhrady zdanit. Proti jsou koaliční lidovci i část opozice.

 Václav ŠTEFAN, redaktor
 --------------------
 Konec jednání na expertní úrovni a začátek na vládní. Církve chtějí udělat tlustou čáru za debatou o snížení restitučních náhrad. Premiér Sobotka se k ní naopak chce vrátit. Nevyloučil, že by se mohly náhrady zdanit.

 redaktor /citace - Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/, Zdroj: ČTK/
 --------------------
 "Za nejlepší řešení stále pokládám dohodu s církvemi na tom, že se sníží objem finančních náhrad nebo odbourá inflační doložka."

 Václav ŠTEFAN, moderátor
 --------------------
 To ale církve dál odmítají. Vznik vládního týmu navrhne premiér na příští koaliční radě. Podle církví by se nová debata měla týkat postavení církve ve společnosti.

 Tomáš HOLUB, generální sekretář České biskupské konference
 --------------------
 My jsme vyzvali Vládu České republiky k tomu, aby se jednalo o postavení církví na základě zákona, nikoliv o revizi zákona. Takže věříme, že tato výzva bude nějakým způsobem ze strany vlády reflektována, a pak jistě budeme jednat.

 Václav ŠTEFAN, redaktor
 --------------------
ČSSD by chtěla prosadit i předkupní právo státu na vydaný nemovitý majetek, použití finančních náhrad je podle premiéra potřeba svázat s veřejně prospěšnými účely. Jejich zdanění si dovede představit taky ministr financí Andrej Babiš. Tvrdě ale narazí u lidovců. Ti nevidí důvod ke vzniku vládního vyjednávacího týmu a dopředu odmítají, že by byli jeho součástí. Bez souhlasu církví by pro žádný návrh ruku nezvedli.

 Daniel HERMAN, ministr kultury /KDU-ČSL/
 --------------------
 Jestliže tedy zmírňujeme nějaké bezpráví a ještě bychom měli žádat zdanění tohoto zmírnění, no, tak mi to nepřijde úplně logické.

 Václav ŠTEFAN, redaktor
 --------------------
 Podobně to vidí taky TOP 09 a ODS. Zdanění náhrad strany odmítají.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/
 --------------------
 Já si myslím, že je přirozené, že se neprokázalo, že by byly chyby ve výpočtu těch náhrad církvím. A co se týče otázky zdanění, to je věc naprosto nepřijatelná a bylo by to pro, byl by to naprosto jednoznačně protiústavní krok.

 Petr FIALA, předseda strany /ODS/
 --------------------
 Postoj Občanské demokratické strany zůstane stejný. Ta otázka je pro nás uzavřena a nejsme připraveni se podílet na jejím novým otevření.

 Václav ŠTEFAN, redaktor
 --------------------
 Církve po sérii schůzek souhlasily s tím, že budou zveřejňovat své hospodaření. Zároveň jsou ochotné podřídit se finančnímu auditu. Podle zákona jim stát vydá majetek za 75 miliard a během 30 let vyplatí 59 miliard navýšených o inflaci. Zároveň se duchovním budou postupně snižovat příspěvky státu na platy až na nulu. Václav Štefan, Česká televize.

 

ČT 1 | 26.3.2014 | 12:00 | Pořad: Zprávy ve 12