Souboj titánů


Přesně za dva měsíce budou politické strany vědět, jak uspěly v předčasných sněmovních volbách. Právě teď se horečně sestavují kandidátky. A Středočeši dostanou na výběr opravdu zvučná jména.

 

Do loňských senátních voleb kandidoval Tomio Okamura ve Zlínském kraji, pro ty letošní parlamentní se nejspíš přesune do středních Čech.
Chce se v přímém souboji utkat s nejvyššími představiteli těch stran, které mohou podle něj za špatný stav země.
„Vyzývají mne k tomu desetitisíce mých příznivců. Problém byl, že viníků je víc a já jenom jeden. Proto by střední Čechy byly dobré v tom, že by tady kandidovalo více lidí zároveň. Tedy pan Kalousek za TOP 09 a Martin Kuba za ODS,“ vysvětluje Okamura.
Definitivně rozhodnut podle svých slov není, protože jiná část podporovatelů mu zase radí věrnost Moravě.
Nejen v jeho případě bude středočeský volič moci poslat do Sněmovny někoho, kdo s krajem nemá takřka žádné sepětí. Podobně jsou totiž na tom i již zmiňovaní předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Martin Kuba, oba Jihočeši. O hlasy voličů v kraji se chce ucházet i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Zatím to tak mám v plánu, ale definitivně potvrdit to musí výbor strany. Vzniklo to tak, že ve středních Čechách bydlím,“ vysvětlil Babiš. Šéfka krajské buňky hnutí Jaroslava Jermanová k tomu řekla, že by předsedu v čele své kandidátky viděla ráda.

Bohatý kraj politiky táhne

Čtveřice velkých jmen ve středních Čechách je podle politoložky Ilony Kruntorádové dána zejména tím, že jde o území, kde se rozděluje hodně peněz, a zároveň místo, které prosperuje. „Můžete se tady chlubit úspěchy. Jde i o věc prestiže,“ vysvětlila Kruntorádová.
Zajímavá a známá jména nabízejí strany i na dalších místech kandidátních listin. Dvojkou za TOP 09 bude dosluhující poslankyně Helena Langšádlová, která byla loni středočeskou jedničkou strany v krajských volbách. Podle Kruntorádové by byla letos dokonce lepší volbou než Kalousek. „Na Středočechy by určitě zapůsobila lépe než člověk, o kterém se hovoří jako o Belzebubovi české politiky,“ podotkla Kruntorádová.
Až na 23. pozici skončila u ČSSD exhejtmanka Zuzana Moravčíková. Opakuje se tak scénář z krajských voleb, kdy ji strana odsunula na sedmé místo. Do zastupitelstva ji dostaly kroužky od voličů.

» Pokračování na str. B2

Souboj titánů. Kalousek, Kuba, Babiš, Okamura

» Pokračování ze str. B1

V druhý takový úspěch už Moravčíková příliš nedoufá. Poskočení z nevolitelného místa až do Sněmovny nevidí jako moc reálné. „Můžu říct, že by mne opravdu hodně překvapilo,“ reagovala na dotaz MF DNES.
Definitivně jasno o celé kandidátce mají kromě sociálních demokratů i komunisté. Ti vsadili na osvědčenou osobnost, Stanislava Grospiče. Dvojkou a trojkou jsou pak Miloslava Vostrá a Jan Klán. Všichni tři už ve Sněmovně seděli i v posledních třech letech.

Čeká se na verdikt vedení

Stále napilno mají naopak občanští demokraté. Včera teprve rozhodovali o tom, jestli kandidátky bude sestavovat pouze regionální rada, nebo se kvůli tomu bude svolávat širší vedení, tedy regionální sněm. Schůzky se účastnil i Martin Kuba. „Bavili jsme se ale o kampani. O lídrovi budeme opravdu rozhodovat až na sněmu příští úterý,“ uvedl středočeský poslanec Jan Vidím.
Předseda strany by nicméně podle něj středočeské kandidátce slušel. „Je potřeba podotknout, že stejně tak má kraj i vlastního kvalitního lídra, a tím je Petr Bendl,“ doplnil Vidím. A i TOP 09 bude svou kandidátku definitivně schvalovat až v září.
Kromě lídrů by strany měly pilovat i to, aby lidem v kraji co nejlépe vysvětlily svůj program. „Ve sněmovních volbách bude při rozhodování hrát velkou roli také celková ústřední politika strany. Teprve v případě těch poučenějších může rozhodnout i jméno lídra,“ podotkla politoložka Kruntorádová.

***

VOLBY 2013 Zápas o voliče začíná Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 25. a 26. října. Kandidátní listiny musí strany předložit do poloviny září. Ve středních Čechách hrají o více než milion hlasů, při loňských krajských volbách bylo oprávněných voličů 1 006 408. Účast při sněmovních volbách v roce 2010 byla 64,26 procenta. »Při rozhodování bude hrát velkou roli i politika strany. Teprve v případě těch poučenějších může rozhodnout jméno lídra. Ilona Kruntorádová politoložka

Foto popis| Na billboardu zleva: Martin Kuba (ODS), Miroslav Kalousek (TOP 09), Tomio Okamura (Úsvit), Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD).

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy

Mladá fronta DNES | 27.8.2013 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 1 | Autor: Zuzana Fojčíková |