Státní maturita si zaslouží revizi, shodují se politici

Státní maturita neplní svou původní roli a současná situace by měla vyvrcholit její revizí, řekl na středeční tiskové konferenci senátor Marcel Chládek.Podobné hlasy zaznívají také od zástupců ostatních parlamentních stran.

"Se zájmem jsem sledoval dnešní tiskovou konferenci ministra školství a musím říci, že jsem rád, že ministerstvo přestalo lhát," řekl ve středu stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek.

 

"Po dvou letech už vidíme, že situace je neudržitelná, že letos maturity skončily fiaskem. Je jasné, že státní maturita neplní svou roli a situace by měla vyvrcholit její revizí," dodal Chládek.

 

Zdůraznil, že studentů, kteří v maturitě neuspěli, je kolem 15 tisíc, což nepovažuje jen za chybu samotných maturantů, ale také za chybu špatně nastaveného systému.

 

Výsledky maturit se nelíbí ani poslankyni Dagmar Navrátilové (LIDEM). "Svědčí o tom, že něco není v pořádku. Buď je špatné znění státních maturit, nebo máme na středních školách studenty, kteří nejsou tak dobří, aby zkoušky složili," řekla Mediafaxu.

 

Projekt maturit by se podle ní však měl každopádně změnit. Důvodem je například právě hodnocení slohových prací, jež je podle jejího názoru subjektivní. Omezení státních maturit na didaktické testy je jedna z možných cest změny, uvedla. "V projektu státních maturit by se však mělo pokračovat," uzavřela.

 

Zdrženlivější slova, přesto kritická, zaznívají také od zástupců vládní koalice. Ti si většinou přejí, aby projekt jako takový zůstával zachovaný, přiznávají ale, že v jiné podobě.

 

Například podle Heleny Langšádlové z TOP 09 by se ve státní maturitě pokračovat mělo, nikoliv však v takové formě, jaká je nyní. Státní maturity by se podle ní měly zúžit pouze na didaktické testy. Stát by totiž měl mít nástroj, kterým může stanovit limity a standardy vzdělávání. "Mělo by to být objektivně měřitelné a přiměřeně nastavené," podotkla.

 

"Ještě před tím, než samotné maturity začnou, musí být velmi dobře vyhodnocena přiměřenost didaktických testů. Aby nedošlo k tomu, co se stalo letos s písemkami z matematiky. Není možné studenty udržovat v takové nejistotě," řekla Mediafaxu poslankyně.

 

Podobně se vyjádřil také Walter Bartoš (ODS), podle něhož je důležité vést debatu nad úrovní obtížnosti státních maturit.

 

Martina Týblová, Krolina Brožová

mediafax.cz | 20.6.2012 | Strana: 0 |

http://www.mediafax.cz/politika/407207...si-zaslouzi-revizi-shoduji-se-politici