TOP 09 bude chtít Kalouska místopředsedou Sněmovny


Budoucí vláda se má na co těšit, protože nejvýřečnější politik z opozice Miroslav Kalousek bude zřejmě mít přednostní právo pro vystupování ve Sněmovně.

 


TOP 09 se totiž chystá k tomu, že svého prvního místopředsedu nominuje na post místopředsedy Sněmovny.
Vedení dolní komory společně s šéfy poslaneckých klubů, předsedy stran a členy vlády má privilegium zasáhnout do diskuse kdykoliv, aniž by muselo čekat ve frontě jako obyčejní poslanci.


„Miroslav Kalousek je náš nejlepší rétor. Já to budu navrhovat, ale uvidíme, jak rozhodne klub,“ řekl včera Právu šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. O vedení Sněmovny musí rozhodnout všichni poslanci a je otázkou, zda bude výrazný a leckým nenáviděný Kalousek pro poslance z levice a ANO přijatelný. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové by byl Kalousek nejlepším adeptem.

„To musí být někdo, kdo se za nás dokáže neustále rvát. A podle mého to může být jen Mirek. Proti mně je mnohem výřečnější,“ uznala pro Právo.
Samotný Kalousek o tom, že by mohl řídit sněmovní schůze, nechce zatím příliš mluvit.

(Pokračování ze str. 1) „Když si to budou kolegové přát, tak se nebudu bránit, ale teď není doba na osobní ambice. Ale je pravda, že přednostní právo je dobrá věc,“ řekl Právu.


Kalousek je považován za jednoho z nejlepších řečníků, který stejně jako prezident Miloš Zeman své projevy nečte, ale říká z hlavy. Slavné byly jeho přestřelky s Davidem Rathem. „To není, že bych se hrdlil rád, ale to je moje práce a povinnost. A je pravda, že bych práci, která mě nebaví, nedělal,“ dodal Kalousek.
Poslanecký klub TOP 09 a Starostové, který se po volbách zmenšil ze 42 na 26 zákonodárců, se včera poprvé sešel a zvolil si své vedení. Šéfem klubu se stal Petr Gazdík, který poslance TOP 09 a Starostů vedl i v minulém období.

http://archiv.newton.cz/pr/2013/11/01/b93ac7f2e301f4c1ca06af65c7fca406.asp

 

Právo | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Oldřich Danda |