TOP 09: Nečitelná zahraniční politika ohrožuje zájmy naší země

Roční působení vlády nedává jednoznačnou odpověď na zásadní otázku, zda „chceme Východ nebo Západ?“ Česká zahraniční politika vlády ČSSD, ANO 2011a KDU-ČSL prakticky neexistuje.

 

 


Dokazuje to nejenom neschopnost ministra zahraničních věcí vypořádat se názorově s vlastním prvním náměstkem, který neváhal označit dosavadní přístup k otázce lidských práv za chybný a špatný. Tím zavrhuje odkaz Václava Havla a Jiřího Dienstbiera, kteří tvořili naši zahraniční politiku po roce 1989.

„Naši kritiku pokládáme za alarmující a oprávněnou. Nechceme však, aby vyzněla samoúčelně. Ochotně budeme podporovat zahraniční politiku vlády, pokud bude pokračovat v prioritách zahraniční politiky vlád, které posledních 25 let určovaly směr naší zahraniční politiky - ať je to důsledný boj za lidská práva, vstup do EU či do NATO,“ komentoval situaci Karel Schwarzenberg.

„Výsledkem této naší nečitelnosti je fakt, že přestáváme být našimi spojenci bráni vážně, a ti proto přestávají mít důvod pozitivně reagovat na naše národní zájmy v celé šíři otázek bezpečnostních či hospodářských,“ zdůvodnil zájem TOP 09 o problematiku místopředseda Marek Ženíšek.

Předsednictvo TOP 09 dnes pověřilo předsedu strany a předsedu Zahraničního výboru PSP ČR Karla Schwarzenberga, aby vyzval předsedu ČSSD a předsedu vlády Bohuslava Sobotku k jednání vrcholných reprezentací obou dvou politických stran. Jako nejsilnější opoziční strana chceme společně s nejsilnější vládní stranou hledat a najít shodu v prioritách české zahraniční politiky.


Podrobnější argumenty k výše uvedenému vyjádření předkládáme v příloze - „Co chceme, Východ nebo Západ?“


Za předsednictvo TOP 09

Karel Schwarzenberg

 

Karel Schwarzenberg a Marek Ženíšek

6.1.2015