Že hledá TOP 09 cestu z vlády? Ne, dáme jí důvěru, říká Gazdík


Poslanci TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí v úterý večer podpoří koaliční vládu při hlasování o nedůvěře, řekl po jednání poslaneckého klubu TOP 09 jeho předseda Petr Gazdík.

Poslanci TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí večer podpoří koaliční vládu při hlasování o nedůvěře, řekl po jednání poslaneckého klubu TOP 09 jeho předseda Petr Gazdík. Strana podle něho hledá "cestu z krize, nikoliv z vlády".

Gazdík nicméně připustil, že pokud bude Vít Bárta odsouzen, ale Věci veřejné na to adekvátně nezareagují, bude TOP 09 uvažovat, jestli ve vládě setrvá.

Poslanci budou dnes jednat o vyslovení nedůvěry koaliční vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Půjde už o třetí pokus svrhnout kabinet Petra Nečase (ODS). Opozice pravděpodobně znovu neuspěje. Žádost o svolání schůze s hlasováním o nedůvěře kabinetu podala ČSSD. Vadí jí především vládní úsporné kroky a většina návrhů na zvýšení rozpočtových příjmů.

Poslanecký klub bude při hlasování o nedůvěře podle Gazdíka "naprosto jednotný" a bude stejným způsobem postupovat a hlasovat vždy. Jak dlouho do večera bude schůze trvat, si Gazdík netroufl odhadnout. "Jsme připraveni tady setrvat až do hlasování, klidně až do pozdních nočních hodin," potvrdil.

TOP 09 podle Gazdíka chápe svou účast v koalici jako závazek vůči vývoji v ČR, a to "přesně do chvíle, kdy bude vláda prosazovat konsolidaci veřejných financí tak, abychom nezadlužovali naše děti".

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje pro letošek vázat ve státním rozpočtu skoro 24 miliard korun, pro příští roky vláda diskutuje o zvýšení DPH, snížení tempa valorizace důchodů a dalších krocích, tak aby udržela schodek rozpočtu pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Proti vládním záměrům se v posledních dnech zvedla vlna protestů.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová podotkla, že její strana si je vědoma vážnosti situace a toho, že vládní návrhy vyvolávají ve veřejnosti rozporuplné reakce. Podle ní jsou však vládní opatření navrhována tak, aby se dotkla všech vrstev společnosti.

Gazdík se také zmínil o spekulacích, že TOP 09 by měla s podporou vlády problém ve chvíli, kdy by byl pravomocně za korupci odsouzen šéf poslaneckého klubu vládní VV Vít Bárta. "To je měsíc stará věc. A říkáme, že pokud by z toho VV nevyvodila důsledky, tak bychom museli s koaličními partnery společně reagovat my," poznamenal. Langšádlová poznamenala, že stín soudního sporu okolo VV dopadá na celou vládní koalici.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/pol...dame-ji-duveru-rika-gazdik_228705.html

 

tyden.cz | 20.3.2012 | Rubrika: Politika | Strana: 0 | Autor: ČTK |