Zvýhodněné úvěry vývozcům pomohou vytvořit pracovní místa

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Díky němu budou moci komerční banky poskytovat zvýhodněné vývozní úvěry, což v české proexportně zaměřené ekonomice přispěje ke vzniku pracovních míst.


 

„Děkuji všem, kteří podpořili tento návrh. Umožní českým exportérům dostat se ke stejným podmínkám financování, které jsou zcela běžné pro jejich zahraniční konkurenci. Jde zejména o stabilní a nízké úrokové sazby, které při dlouhodobém financování velkých zakázek významně snižují nejistotu a riziko,“ uvedla jedna z předkladatelek návrhu, místopředsedkyně Rozpočtového výboru, Helena Langšádlová (TOP 09).


Jak bude systém zvýhodněných úvěrů fungovat? Sazba úvěru bude stanovena na základě sazby CIRR, kterou vyhlašuje OECD, přičemž bankám bude doplácen zejm. rozdíl mezi sazbou sjednanou ve smlouvě a běžnou mezibankovní tržní sazbou (IBOR) pro měnu, ve které bude úvěr sjednán. Úvěrová sazba se však může dostat nad běžnou tržní sazbu, v tom případě bude banka rozdíl mezi těmito sazbami vracet do státního rozpočtu. Z toho důvodu se bude systém částečně financovat sám a nebude představovat velké nároky pro veřejné finance. Připomeňme, že CIRR je celosvětově považována za minimální sazbu, která ještě nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu soukromým subjektům.
„Státní rozpočet již v tomto roce počítá se 150 mil. Kč na tyto zvýhodněné úvěry, které by podpořily vývoz v řádu minimálně jednotek miliard korun. To představuje vznik nebo udržení tisíců pracovních míst. Věřím proto v rychlé dokončení legislativního procesu,“ dodala poslankyně Langšádlová.