Minulý týden přinesl tolik událostí, že je nelze ani v dnešní předvolební době pominout. Nejdříve dal prezident Zeman den po výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy rozhovor deníku Blesk. Kdo však čekal odsouzení okupace a vzpomínku na zavražděné Čechy a Slováky, byl zklamaný, prezident národu oznámil, že nemá telefon a že jeho telefonní hovory odposlouchává BIS, protože odposlouchává jeho okolí, rozuměno kancléře Mynáře, který je vyšetřovaný policií pro ekonomický delikt a Národní bezpečnostní úřad mu neudělil prověrku, a ekonomického poradce Nejedlého, který je známý podivným styky do Ruska. A aby toho nebylo málo, tyto odposlechy mu údajně potvrdil premiér Babiš, který mu také řekl, že nařídil řediteli BIS tyto odposlechy ukončit, jinými slovy prezident obvinil premiéra z vážného dvojnásobného porušení zákona. Ale týden teprve začal.
Ve čtvrtek se sešla Stálá sněmovní komise pro kontrolu BIS, aby prezidentova obvinění projednala a vydala také usnesení, ve kterém jednoznačně konstatovala, že nejsou žádné indicie, že BIS při použití zpravodajské techniky porušila zákon, že ředitel BIS jasně odmítnul, že po něm premiér Babiš chtěl zastavit prověřování nějaké osoby, a že BIS v uplynulých pěti letech neodposlouchávala žádného nejvyššího ústavního činitele. Tedy jednoduše řečeno, prezident Zeman opět lhal.
Normální člověk by očekával, že po tomto jasném konstatování se na Hradě alespoň trochu zastydí, ale to bychom čekali marně. Naopak jen několik desítek minut po vystoupení předsedy komise Bělobrádka na tiskové konferenci vydala kancelář prezidenta prohlášení, ve kterém obvinila BIS a jejího ředitele z porušování zákona a kdoví z čeho ještě.
Je příznačné, že nikdo tento dokument nepodepsal, je vidět, že v prezidentské kanceláři působí odvážní a hrdí lidé. Podpis „Kancelář prezidenta republiky“ je obdobný jako podpisy „Členové brigády socialistické práce“ nebo „Členové uličního výboru“ apod., pamětníci mezi námi si ještě vzpomenou, jak se v minulosti podepisovaly udavačské dopisy. Ve slušné společnosti se takovéto vlastně anonymní dopisy hází do koše a nutno dodat, že ani u nás se touto snůškou pomluv nikdo příliš nezabýval a většina ji ignorovala. Jediným výsledkem je opět zesměšnění hradního osazenstva, v týdnu už podruhé. Ale týden ještě zdaleka neskončil.
BIS vs. Hrad – 46
A co na to premiér, obviněný prezidentem ze dvou vážných přečinů? Postavil se odvážně a prezidentova nařčení razantně odmítnul? Ale kdeže, ustrašeně kuňkal, že jde o nedorozumění a zjevně se snažil uchlácholit prezidenta zpochybněním vrbětického případu, který snad na dlouhou dobu ukončil ruské snahy o znovuovládnutí naší země. A to vše stále ještě jen několik dnů od výročí okupace. Zpochybnil práci Národní centrály proti organizovanému zločinu i BIS, tedy složek, jejichž ředitele ministr vnitra za tento případ dekoroval vysokým vyznamenáním a s výsledky jejich práce bylo podrobně seznámeno několik výborů a komisí sněmovny a Senátu, které je podpořily a ocenily. Ale premiér Babiš se ustrašeně a trochu nejasně dovolával lidu, který se ptá… Na co neřekl.
A týden končil a premiér s prezidentem museli být překvapení, protože lid se sice neptal, ale vyjádřil se, vyjádřil se v průzkumu CVVM, kde dostala BIS, a to opakovaně, neuvěřitelných 46 , tedy znatelně méně. Lid tak jasně řekl, jak smýšlí o proruské politice prezidenta Zemana a jeho podivného okolí.
Pokud budeme svědky podobného vyjádření vůle veřejnosti i za několik týdnů ve volbách, nemusíme se o osud demokracie v naší zemi bát.