Langšádlová: Když Zeman nejmenuje ministra? Čas na ústavní žalobu

30.11.2021
Langšádlová: Když Zeman nejmenuje ministra? Čas na ústavní žalobu

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová bude ve Fialově vládě zastávat křeslo ministryně pro vědu a výzkum. V rozhovoru pro Týdeník FORUM popsala, co všechno by mělo patřit do její agendy. Zároveň zdůraznila, že i ona stojí za kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským, kterého nechce jmenovat prezident Miloš Zeman. Týdeník FORUM s tímto rozhovorem najdete právě teď v trafikách.

Jaké jsou kromě covidu největší úkoly pro novou vládu Petra Fialy?

Konsolidace veřejných financí. Schodky jsou opravdu naprosto enormní. Dalším úkolem je určitě zkrocení růstu inflace, to ale souvisí jedno s druhým. Pak jsou tu rostoucí ceny energií. Musíme zajistit, aby se část společnosti nedostala do dluhových pastí a do exekucí. Stát musí včas a systematicky nabídnout takovou pomoc, aby to pro lidi nebylo likvidující. Skupiny, které se dostanou do exekucí, je opravdu těžké dostat zpět. Má to druhotné sociální dopady. Tito lidé se pak navíc často nevrátí na trh práce, neodvádějí daně, takže v zájmu nás všech je, aby takových lidí bylo co nejméně.

Jak se díváte na kritiku toho, že ve vládě vznikají nové posty, což je v rozporu s deklarovaným šetřením? Jeden z nich je i ten váš.

Chtěla bych zdůraznit, že nevznikají nová ministerstva. Nebudeme zakládat nové úřady, jsou to tři noví ministři. Za prvé ministr, který se bude zabývat Evropskou unií, což je v případě našeho předsednictví životně důležité, jelikož celá věc není dobře připravená. Myslím si, že pan kolega bude mít spoustu práce, abychom tuto roli sehráli důstojně a abychom předsednictví využili k prosazování našich cílů. Další nový ministr se bude zabývat legislativou. Všichni jsme viděli, jaká byla kvalita předkládaných zákonů. Paní předsedkyně Pekarová jasně hovořila o tom, že se musíme zaměřit na kvalitu, nikoli na kvantitu. Praxe je taková, že jakmile se zákon doprojedná, tentýž zákon se otevírá znovu a znovu. To se může stát výjimečně, ale nesmí to být pravidlem jako v posledních letech. A co se týče mé pozice ministryně pro vědu a výzkum, myslím, že právě kvůli tomu, o čem jsem hovořila, tedy že se musíme maximálně zaměřit na to, abychom transformovali naši ekonomiku, což bez vědy a výzkumu nepůjde, je dobře mít člověka, který se tomu bude věnovat naplno. Oblast vědy a výzkumu je roztříštěna na mnoho našich ministerstev. Je tu Akademie věd, univerzity, soukromé subjekty, významnou roli hraje Rada vlády. Systém je poměrně komplikovaný a já si myslím, že vznik postu ministra byl správným rozhodnutím, protože vyšší míra koordinace, která povede k tomu, aby byly prostředky vynakládány efektivně, je nutná. I díky tomu můžeme být zemí, v níž se bude lidem dobře žít.

Vy jste se v předchozích letech hodně zabývala dezinformacemi a ruskou hrozbou. Zůstane i toto téma nějak ve vašem okruhu zájmů?

Určitě. Pro mě jsou tato témata stále důležitá. Jednou z mých priorit bude otázka podpory výzkumu zaměřeného na řešení společenských výzev v oblasti bezpečnosti. V této oblasti musíme budovat odolnější společnost. Je zde velký prostor pro jednotlivé aktéry v oblasti vědy a výzkumu. Chtěla bych velmi ocenit Univerzitu Karlovu, která přijala svoji politiku větší odolnosti proti působení vnějšího vlivu. Je to po vzoru mnoha západních univerzit. V posledních týdnech a měsících bylo evidentní, že snaha o vliv i na vysokých školách těchto sil tady je. I v této oblasti je spousta prostoru.

Máte nějakou představu o tom, jak by se vláda měla postavit k protiočkovací kampani, která tady je a která jednoznačně souvisí s ruskou propagandou?

Z naší bezpečnostní strategie, která už je pět let stará, jasně vyplývalo, že měly být na ministerstvech vybudovány kapacity pro strategickou komunikaci. To je jedna z reakcí státu na skutečnost, když se začnou šířit dezinformace. Bohužel kromě centra na ministerstvu vnitra nebylo vybudováno nic. To je velká chyba. Z dlouhodobého hlediska je to samozřejmě občanské vzdělávání, a to nejen pro děti, žáky a studenty, ale i pro další skupiny obyvatel, například seniory.

Co by se mělo stát, pokud prezident republiky Miloš Zeman bude blokovat jmenování Jana Lipavského na post ministra zahraničí?

Všech pět stran se postavilo za veškeré návrhy pana budoucího premiéra Fialy, a to včetně návrhu, aby Jan Lipavský byl ministr zahraničí. Já i sama osobně jsem přesvědčena, že by to byl velmi dobrý ministr. Jsem také přesvědčena, že kroky pana prezidenta, byť mu v minulosti několikrát prošly, jsou v rozporu s naším ústavním pořádkem. Očekávám tedy, že pokud by neakceptoval návrhy budoucího premiéra, bylo by na místě podat ústavní žalobu.

Přečtěte si celý rozhovor s poslanknyní TOP 09 Helenou Langšádlovou

Zdroj: Forum24.cz, Johana Hovorková, 30.11.2021