Nová éra totalitní kontroly. Konference Heleny Langšádlové pojmenovala sílící hrozby čínského režimu

19.3.2025
Nová éra totalitní kontroly. Konference Heleny Langšádlové pojmenovala sílící hrozby čínského režimu

„Zatímco svět řeší celou řadu problémů, od ruské agrese až po krizi na Blízkém východě, v jejich stínu sílí čínská totalita. Stává se čím dál větším rizikem jak bezpečnostním, tak ekonomickým, a je třeba na to včas reagovat,“ uvedla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová na konferenci ČLR v „nové éře“ totalitní kontroly, kterou uspořádala v Poslanecké sněmovně ve spolupráci s projektem Sinopsis.

V úvodu vystoupil ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, který zdůraznil, že „Čína ustoupila v posledních týdnech pod vlivem překotného vývoje v USA poněkud do pozadí pozornosti české veřejnosti. Dramatické změny v americké zahraniční politice mají přitom jednoho společného jmenovatele, a to je právě očekávané budoucí měření sil s ČLR. To bude mít zásadní dopad i na naši a evropskou bezpečnost a prosperitu. Proto je teď vhodná chvíle pokusit se shrnout, jak vypadá současná Čína v „Nové éře“ generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, a jaké z toho plynou důsledky pro mezinárodní vztahy a českou i evropskou zahraniční politiku.“

Současná Čína je zemí, kde se masové sledování, digitální cenzura a represe stávají standardem. Politika pod komunistickou nadvládou Si Ťin-pchinga přitom potlačuje nejen opoziční názory, ale i celé etnické menšiny a další společenské vrstvy – zasahuje proti Ujgurům, Tibeťanům a křesťanům. „Pod vládou generálního tajemníka ÚV KS Číny Si Ťin-pchinga v Číně nejsou dodržována ani už tak nedostatečná ústavní práva na svobodu náboženství, pronásledováni jsou i věřící ze státem povolených církví,“ uvedla Simona Fantová z projektu Sinopsis.

Peking se přitom stává technologickým hegemonem, který svůj model dohledu nad občany, jehož součástí je i využití umělé inteligence, sofistikovaných metod biometrické identifikace z kamer či masového sledování dat, vyváží do dalších států.

O své zkušenosti s každodenní realitou Číny se podělil novinář Tomáš Etzler, který v Číně pobýval v letech 2007–2014 jako zpravodaj redakcí ČT a CNN. Účastníkům konference nabídl přímá svědectví lidí, kteří se s nevolí čínského režimu setkali na vlastní kůži.

V závěrečném slovu pak Helena Langšádlová zdůraznila, že „žijeme v době, kdy se mění světový řád. Nedemokratická Čína bude jedním z důležitých aktérů. Informace o situaci je nezbytné brát vážně a uvědomit si, že Čína je aktivní i v našem regionu. Musíme si být vědomi rizik, nebát se a udělat vše, abychom žili i nadále v demokracii.“

Tiskové oddělení TOP 09