Helena Langšádlová končí na postu ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Její rozhodnutí podat demisi včera jednomyslně vzalo na vědomí vedení strany. Stalo se tak po jednání předsednictva, na kterém se jeho členové věnovali výsledkům práce paní ministryně a jejich komunikaci. Po zbytek volebního období se vedle každodenní práce poslankyně Parlamentu ČR hodlá zaměřit na boj s dezinformacemi a strategickou komunikaci, kterými se dlouhodobě zabývá.
Funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace zastávala Helena Langšádlová od počátku volebního období současné vlády ČR. Mezi výrazné výsledky její práce patří velká reforma transferu znalostí (transfer.gov.cz), která staví mosty mezi vědou, byznysem a veřejným sektorem. Vytváří lepší podmínky pro přenos vědeckých poznatků do praxe. K důležitým výsledkům Heleny Langšádlové na postu ministryně patří také větší důraz veřejné podpory na výzkum ve strategických technologiích jako umělá inteligence a čipy. Mimo jiné se paní ministryně zasadila o lepší podmínky pro začínající vědce a výzkumníky.
„Rozhodla jsem se, že podám demisi z funkce ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Za mnou a mým týmem je velký kus odvedené práce a za touto prací si stojím. Velice si vážím podpory, které se mi dostalo jak od Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, zástupců vysokých škol a Akademie věd České republiky, tak od zástupců Svazu průmyslu a dopravy,“ dodává ministryně Langšádlová.
Práce ministryně Langšádlové se dočkala podpory nespočtu zástupců odborných kruhů: „Rád bych ocenil práci paní ministryně pro českou vědu a technologický transfer. Vědecká agenda bohužel stále nepatří mezi společenské a politické priority, přesto paní Langšádlová odvedla ve funkci ministryně spoustu práce. Pevně doufám, že její nástupce dotáhne do zdárného konce zejména legislativní návrhy paní ministryně, na kterých tak dlouho a usilovně pracovala,“ komentuje ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka.
Práci Heleny Langšádlové na postu ministryně hodnotil i premiér Petr Fiala: „Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, např. v oblasti propojeni výzkumu s praxí, a já jí za to děkuji, úspěšná a fungující oblast vědy a výzkumu je klíčová pro budoucnost naší ekonomiky.“
„Helena Langšádlová odvedla se svým týmem velký kus práce na zákoně o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí a na řadě dalších priorit. Za veškerou její dosavadní práci jí děkuji a poděkování vyjádřilo i předsednictvo TOP 09. Jednou z oblastí, které se Helena Langšádlová věnuje, je posilování odolnosti společnosti vůči působení dezinformací, což je téma čím dál palčivější a je zásadní mu věnovat větší pozornost. Velmi proto vítám, že se této agendě chce Helena Langšádlová věnovat ještě intenzivněji než doposud. V uplynulých týdnech už se svým týmem pracovala na strategii obsahující mimo jiné strategickou komunikaci vlády. Věřím tedy, že tak naváže na velmi cennou práci, kterou odvedla v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Jde o oblasti silně provázané, takže si troufám tvrdit, že v Heleně máme odborníka s jedinečným know-how,“ uvedla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Se svým záměrem podat demisi na svoji funkci ve vládě ČR seznámila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová předsednictvo TOP 09 ve středu 24. 4. 2024. Toto rozhodnutí vedení strany vzalo na vědomí a poděkovalo jí za dosavadní cennou práci. Návrh na nástupce Heleny Langšádlové předsednictvo TOP 09 oznámí během jednoho týdne. Předsedkyně strany o něm pak bude následně jednat s premiérem a prezidentem republiky.